V prípade, ak sa vám nepodarí odpracovať 43 hodín mesačne, po roku, kedy sa robí spätná kontrola, vás úrady požiadajú o vrátenie peňazí. Nastaví sa deadline, dokedy to máte splatiť a pokiaľ sa vám to do tej doby nepodarí, budú vám postupne v minimálnych splátkach sťahovať peniaze sami. Je možné prípadne si zmeniť veľkosť splátok, pokiaľ by ste chceli splatiť svoj dlh skôr, ale je potrebné mať na vedomí, že čím dlhšie to splácate, tým väčšie sú aj úroky.
Stretla som sa aj s prípadom, keď študenti opustili Dánsko a zo štipendia, ktoré im nepatrilo, nevrátili ani cent. To by som vám ale neodporúčala, pretože síce vás dánska vláda nebude zháňať po svete, ale zapíše si vás na čiernu listinu. To znamená, že pokiaľ by ste sa niekedy v budúcnosti chceli do krajiny vrátiť, mali by ste veľké problémy s nájdením si ubytovania, s prácou, s úradmi...so všetkým. Takže odporúčam si to radšej dvakrát premyslieť.
Keď si to ale porovnáme so životnými nákladmi na mesiac, ktoré sa môžu vyšplhať do výšky 1000 eur, štipendium pokryje väčšinu výdavkov (a to nerátam pravidelnú výplatu).
Takže určite neváhaj a akonáhle si nájdeš prácu, bež si požiadať o štipendium.
Autor: Ivana
Študentka na Copenhagen Business Academy